Duyguları Bastırmak Romantik İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

Romantik ilişkideki partnerler hem karşı tarafın hem de ilişkinin iyiliğini arttıracağını düşündüğü bir çok fedakarlığa başvurabiliyor. Bu fedakarlıklar, karşı tarafı veya ilişkiyi olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle duyguları bastırmayı (duygusal tepki ortaya çıktıktan sonra devam eden duygusal ifadeyi gizlemek veya engellemek) barındırabiliyor. Impett ve arkadaşları (2021) ise duyguların sağlıklı düzenlenmesine engel olabilecek fedakarlıkların hem ilişki hem de kişi üzerinde yaratabilceği olumsuz sonuçlara odaklanan bir araştırma gerçekleştiriyor.

Araştırmaya 80 çift katılıyor ve katılımcılar 3 farklı düzende çalışmaya katılıyorlar.

İlk aşamada, çiftler içinde bulundukları romantik ilişkileri için yaptıkları fedakarlıklar hakkında konuşuyorlar. Bu aşamadaki veriler fedakarlık yapmak adına ilişki içerisinde duyguları bastıran katılımcıların ilişki içerisinde daha az samimi olduklarını hissettiklerini gösteriyor. Bu samimiyet kaybının ise deneyimlenen olumsuz duygularda artışa yol açtığı görülüyor. Bununla paralel olarak olumlu duygu deneyimi de samimiyet kaybına bağlı olarak azalıyor. İkinci aşamaya geçildiğinde ise katılımcılardan 14 gün boyunca ilişki içerisinde duygularını bastırma davranışları hakkında günlük tutmaları isteniyor. Bu süreçte ise gün içinde duygularını bastırma davranışı arttıkça ilişkideki kişilerin iyi oluş seviyelerinin ve ilişki kalitesinin düştüğü ortaya koyuluyor. İlk aşamada olduğu gibi, bu aşamada da, duygularını bastıran kişilerin kendini daha az samimi hissettikleri de ifade ediliyor. Bu günlük tuttukları aşamadan 3 ay sonra ise katılımcılar son aşamaya katılıyor. Son aşamanın sonuçları, duygularını bastırma davranışı gösteren kişilerin yer aldığı çiftlerin, ilişkilerinden aldıkları doyumun daha düşün olduğunu gösteriyor. Ayrıca, yine bu çiftlerin, partnerlerinden ayrılmayı düşünme sıklığının da daha yüksek olduğu söyleniyor. Özetle, karşı tarafın kötü hissetmesini engellemek veya ilişkiye zarar vermemek amacıyla yapılıyor olsa da, ilişki içerisinde duyguların bastırılmasının hem ilişkideki bireyleri hem de ilişkiyi olumsuz etkileyebiliyor.

Kaynak:

Impett, E. A., Kogan, A., English, T., John, O., Oveis, C., Gordon, A. M., & Keltner, D. (2012). Suppression sours sacrifice: Emotional and relational costs of suppressing emotions in romantic relationships. Personality and Social Psychology Bulletin38(6), 707 – 720.

2915